Meenutusi ja muljeid rahvusvaheliselt konverentsilt Valmieras

Meil oli võimalus 27.-30.augustil 2012 osaleda Lätis Valmiera linnas toimunud rahvusvahelisel Läänemere projekti konverentsil, millest võttis osa ligi 200 õpilast ja õpetajat ning esinejat kõigist üheksast Läänemere-äärsest riigist. Eestist osales konverentsil 12 õpilast, kolm õpetajat ning kaks koordinaatorit. Konverentsi põhiteemaks oli “Kohalikud ressursid ja jätkusuutlik areng”.

Üritus oli suurejooneline ja hästi organiseeritud, andis hea konverentsikogemuse, saime praktiseerida inglise keelt ning saime uusi teadmisi keskkonnaprobleemidest, loodusest ja kultuurist. Valmiera kool, kus põhiosa üritusest toimus, üllatas oma suuruse ja praktilisusega. Kooli ümbruses oli rohkesti õuesõppeklasse ja katusealuseid, samuti põnevaid skulptuure. Kool oli üsna uus ja ilus.

Kõik päevad olid tegevust täis ning hästi sisustatud. Igal osalejal oli võimalus käia ühel õppeekskursioonil ning osaleda kolmes erinevas töötoas. Meie külastasime Valmiera mööblitehast ning tulekustutite tehast. Oli kasulik kogemus näha, kuidas üks tööstusettevõte tegelikult töötab, kuidas masinad ja tootmisprotsess välja näevad, kuidas kohalikku ressurssi ja tööjõudu kasutatakse, et valmiks kvaliteetne toodang. Tulekustutite tehases saime vaadata lühikest videot, kus näidati tootmisprotsessi algusest lõpuni ning põnev oli ka näha, milline näeb välja tulekustuti seestpoolt. Ekskursioonid toimusid veel klaaskiu tehasesse, pakkimismaterjalide tehasesse ja farmi “Grow Energy”.

Erinevaid töötubasid oli kuus. Meie osalesime kunstitöötoas, kus saime olla loomingulised ning meisterdada voolimissavi ja taimi kasutades erinevaid saviplaate. See oli uudne kogemus, sest me polnud varem sellist meetodit kasutanud ega savist midagi oma kätega teinud. Hiljem koostati valminud taiestest ka näitus.

Kivimite ja mineraalide õppetoas oli meie juhendajaks oma alal tõeline professionaal. Kuigi töötuba venis veidi pikaks, oli huvitav määrata erinevaid kivimeid ning igaveseks jääb meelde katse kaltsiidiga, mis soolhappe lisades kihisema hakkas. Muljetavaldav on kohe Valmiera koolimaja ümbruses olev kivimite ekspositsioon, kus saime ka väljas kivilahmakaid määrata. Kelly osales veel keskkonnanäitajate mõõtmiste töötoas, kus sai erinevaid katseid ja järeldusi teha, näiteks joogivee kõlblikkusest. Olime ka koolis selliseid katseid teinud, kuid kordamine on tarkuse ema. Renata osales jõgede uurimise töötoas, mis oli põnev ja uudne kogemus, sest jõest leiti põhjaloomastiku seast liike, mida meie oma kodujõest polnudki veel leidnud.

Meenuvad ka konverentsi avatseremoonia, kus esines koolibänd ning peotantsijad, ning kuhu olid kutsutud isegi Läti tänavused olümpiavõitjad. Toimusid loengud ning tutvusime linnaga. Valmiera linn jättis meeldiva ja ilusa mulje oma Gauja jõega ja vaatamisväärsustega, kuid põhjalikumaks tutvumiseks peaks sinna tagasi pöörduma. Kohati tundus, et viibiks justkui Eestis.

Väga meeldejääv oli linnapea vastuvõtt Valmiera Draamateatris, kus esinesid ka professionaalsed kandlemängijad. Õhtul saime keha kinnitada pidulikus Rootsi lauas. Üks toredamaid üritusi oli aga rahvaste õhtu, kus iga osalev riik pidi esinema oma maa rahvatantsu või -lauluga ning võimalusel ka oma rahvustoite pakkuma. Ühes suures ruumis sai kokku üheksa erinevat rahvust oma erinevate kavadega – see oli põnev! Meie esitasime loomulikult kaerajaani nii tantsus kui laulus, pakkusime hapukurki ja “Kalevi” komme.

Kahel päeval saime vaadata ja hinnata postrite näitust, sest iga kool pidi kaasa võtma endavalmistatud ingliskeelse postri teemal “Kohalikud ressursid ja säästev areng”. Huvitav kogemus oli näha väga erinevat lähenemist teemale, omapäraseid teostusvahendeid. Üks suurejoonelisem osa lõputseremoonial oli Läänemere projekti koordineerimise üleandmine Eestile. Meile väga meeldis Kersti Sõgeli südamlik kõne ning ka video Eestist, mis andis eestlastest ja Eestist hea ja humoorika ülevaate.

Nüüd on Läänemere projekti rahvusvaheline koordineerimine Eesti käes ja loodame uusi põnevaid üritusi ja tegutsemist. Meile oli suur au osaleda sellel konverentsil, samuti saime uusi sõpru ja hea suhtlemispraktika, hulgaliselt uusi kogemusi. Konverents oli põnev ja väärt osalemist. Täname selle võimaluse eest!

Kelly Arula ja Renata Lopetaite

Kadrina Keskkooli 11. klassi õpilased

Vaata ka pilte!

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.