BSP veebiviktoriini tulemused ja õiged vastused

Selgunud on BSP veebiviktoriini võitjad!

Täname kõiki õpetajaid ja õpilasi, kes viktoriinis osalesid!

Kokku oli tänavu osalejaid 429, kusjuures 340 neist Eestist, 40 Leedust, 23 Soomest, 12 Saksamaalt, 8 Lätist, 5 Taanist ja 1 osaleja Venemaalt.

Usume, et viktoriin pakkus põnevust nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis õppivatele noortele!

Viktoriinis osalejate tulemused ja viktoriini võitjad leiate siit: Võitjad ja osalejate tulemused

Viktoriini küsimused ja vastused leiate siit: Küsimused ja vastused

Rahvusvahelised auhinnad (25) lähevad riikide vahel jagamisele. Võitjatele saadetakse auhinnapakid kooli aadressidele jaanuarikuu jooksul!

Auhindu saavad vaid BSP võrgustikuga liitunud koolid.

Iga riigi rahvuslik koordinaator võib lisaks rahvusvahelisele auhinnale tänada osalejaid oma riigist lisanduvate auhindadega.

Eestlased Peterburi õpilaskonverentsil “Water quality”

29.novembril 2016 toimus Venemaal, Peterburis, koolis number 179, Läänemere Projekti veekvaliteedi õpilaskonverents. 

Tänu Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi lisatoetusele said Eestit esindama sõita Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi õpetaja Tiina Sõber ja õpilased  Patrick Antonjuk (11c klass), Triine- Mirell Ämarik (12c klass), Alex Savolainen (11e klass).  

Eesti delegatsioon sõitis Peterburi bussiga. Jõudnud kohale 28.novembril, näitasid kohalikud õpilased külalistele Peterburi linna ja muidugi söötsid külaliste kõhud kenasti täis. Kultuuridevaheline õppimine sai hoo sisse!  Konverents toimus inglise keeles ning õpilased said jagada oma tulemusi vee kvaliteedi uuringutest BSP vaatlusprogrammide ja mitmesuguste koolis tehtud uurimistööde põhjal.

TKJPG õpilaste mõtted:

“Reis oli äärmiselt vahva! Meid võeti väga lahkelt vastu. Meile tuli Balti jaama vastu Stanislav Babitch’i õpilane Alya ning juhatas sealt ühiselamusse. Hr Babitch tutvustas meile ülikooli (majandusteaduskond) maja ning kostitas meid igal hommikul toitva hommikusöögiga ülikooli õppejõudude kohvikus. Ülikooli instituudi töötajad olid väga külalislahked, mis jättis meile imelise mulje. Eriti tähelepanuväärne oli majandusinstituudi hoone. Vanasti kasutati seda hoonet Vene keisririigi keskpangana. Nägime tuba rauast ustega, kus tol ajal hoiti kogu  Venemaa kulda. Samuti olid väga huvitavad laeaknad, millega ülikooli koridore valgustati (läbi mitme korruse).
Konverentsi raames külastasime Peterburi nr 179 lütseumit. Sealgi võeti meid väga lahkelt vastu. Seal esines palju õpilasi oma uurimistöödega, mis olid väga põhjalikud ning põnevad. Nt üks tütarlaps uuris Soome lahe veekvaliteeti, 2 noort tegid uurimise inimese kuulmisest. Viimased tegid ka patenteeritud leiutise selles valdkonnas. Meie tutvustasime noortele Eestit ning eelkõige Tartut. Rääkisime Eesti vee kvaliteedist (üldiselt) ning meie koolis tehtavatest vee kvaliteedi analüüsidest – mida meie õpilased teevad või on teinud keskkonnalaagritest ja keskkonnaõppe raames. Samuti tutvustasime Eesti (edasi)õppimisvõimalusi ning jagasime meeneid.
Konverentsi välisel ajal saime külastada ka Peterburi vaatamisväärsusi. Nt Ermitaaži, Vene muuseumi, kirikuid: Kaasani katedraali, Vere lunastuse kirikut jpt.
Meile väga meeldis. Saime ilusaid pilte ning ootame Hr Babitchit ka meie kooli külla.” Alex, Patrick, Triine-Mirell ja Tiina.

UNESCO Läänemere Projekti veebiviktoriin on osalemiseks avatud!

bsp-viktoriinLäänemere kohta võib õppida erinevaid meetodeid kasutades. UNESCO Läänemere Projekt kasutab ühe meetodina ka rahvusvahelist Läänemere veebiviktoriini, mida kooliõpetajad saavad hõlpsasti oma tunnikavasse liita.
Läänemere Projekti ehk BSP veebiviktoriin toimub juba neljandat korda, ja sel aastal toetab selle läbiviimist Haridus- ja Teadusministeerium. Igal aastal on viktoriinis osalejaid olnud ligi 500, sedakorda erinevatest Läänemere-äärsetest riikidest, kes on ühinenud BSP (the Baltic Sea Project ehk Läänemere Projekti) võrgustikuga.
Viktoriin on rahvusvaheline ja seetõttu saavad osalejad arendada ka oma ikka inglise keele oskust, sest kindlasti leiab igaüks midagi uut oma sõnavarasse. Teisalt võimaldab veebiviktoriin arendada õpilaste iseseisvat info otsimise oskust, mille abil saab osaleja iga kord veidi paremaks uurijaks. Loomulikult loodame tekitada huvi ka teadlaskarjääri vastu ning kasvatada õpilaste keskkonnateadlikkust. Selleks kogume igal aastal veebiviktoriini küsimusi just BSP õpetajatelt üheksast BSP riigist, ja valime välja kõige huvitavamad küsimused, täiendame neid ning vormistame mugavalt Walk & Learn poolt loodus veebiviktoriini e-platvormile. Kas ka selle aasta viktoriiniküsimused meie eesmärke toetavad, saate ise otsustada viktoriini läbides.
Viktoriinis võivad osaleda kõik õpilased, kes inglise keelt oskavad, igast koolist, kuid vaid BSP võrgustiku koolide õpilased saavad osaleda ka auhindade loosimises. Auhindu jagatakse välja 25-le parimale, aga proportsionaalselt osalenud BSP riikide õpilaste vahel. Vastused ja tulemused postitame BSP rahvusvahelisele kodulehele detsembri alguses (http://www.b-s-p.org/home/).
Viktoriini võivad teha ka õpetajad, kuid neil palume lisada oma nime järele märkuseks *(õpetaja), sest nii saame punktiarvestusest õpetajate vastused eraldi kokku koguda.
Viktoriini võib teha näiteks kooli arvutiklassis näiteks inglise keele, geograafia või bioloogia tunnina. Viktoriini läbimiseks kulub aega vähemalt 30 minutit, sest küsimuste seas on ka heliküsimusi ning isegi üks 12-minutiline video on sisse mahtunud. See tähendab, et kindlasti on vaja internetiühendust ning vahendeid video vaatamiseks ja heli kuulamiseks. Maksimaalselt on võimalik saada 100 punkti. Aga kindlasti on enne viktoriini tegemist vaja teada seda, et iga õpilane saab osaleda vaid ühe korra (loetakse tema esimene skoor) ja küsimustele vastatakse kindlas järjekorras ning esimese küsimuse juurest edasi liikudest pole võimalik enam tagasi minna ning seda parandada. Seega tuleb oma vastuses enne järgmise küsimuse juurde liikudes kindel olla.
Võimalusel küsige õpilastelt viktoriinile ka tagasisidet ning saatke see korraldajale: gedy.siimenson@teec.ee.
Tahaksime teada, kas õpilastel oli huvitav seda teha, missugused küsimused olid keerulised, kuidas neile meeldib viktoriini ülesehitus, kuidas nende meelest oleks õiglane punktitulemusi hinnata (arvestades, et õigeid vastuseid annavad osalejaid igast BSP riigist) ja missuguseid auhindu nad sellise viktoriini puhul ootaksid.
Viktoriin on avatud 2016.aasta 30.novembrini!
Eelnevate aastate viktoriiniküsimused ja vastused leiad siit:  http://bsp.teec.ee/vaatluste-tulemused/
Nii õpetajad kui õpilased võivad neid soovi korral kasutada ja levitada.
Ilusat nädalat ja head nuputamist!
Tervitustega Tartu loodusmajast,
Gedy Siimenson
BSP Eesti tegevuste koordinaator
NB! Koolid, kes soovivad BSP võrgustikuga liituda, palun kirjutage e-mailile gedy.siimenson@teec.ee!

 

 

BSP rahvusvaheline laager Poolas, Miedzyzdroje linnas, 5.-9.septembril, 2016

Tänavu õnnestus Lihula Gümnaasiumi õpetajal Marje Loidel ning tema õpilastel Svea Stahlmanil ja Iris Kivisäkil sõita Eestit esindama UNESCO Läänemere Projekti rahvusvahelisse teaduslaagrisse Poolas. Peale laagrit õnnestus meil neilt ka tagasisidet küsida ning siinkohal esitamegi osalejate mõtted:

Kord aastas korraldatakse BSP (Baltic Sea Project) rahvusvaheline laager ühes projektis osaleva riigi rannas. Sel aastal leidis Taani BSP peakoordinaator Sören Levring Poola rannikul Miedzyzdroje linnas Szszecini ülikooli välibaasi, kus telkida. Kutsed laagrisse saadeti 6 Läänemere ümbruse riigi koolidele, kes aktiivselt osalevad BSP tegevustes.

Laagris osalemiseks oli vaja leida transpordi ja osalustasu jaoks finantse. Tänu Eesti BSP koordinaatorile Gedy Siimensonile, Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Lihula valla toetusele õnnestuski Lihula Gümnaasiumi 10.klassi õpilastel Eestit esindama sõita.

Reis toimus auto ja lennukiga: Lihulast autoga Riiga, Riiast lend Warssawi, sealt lend edasi Szszecinisse ja lõpuks autoga Miedzyzdrojesse, kokku 12 tundi.
Osalesime 6 töötoas: rannikuvaatlus, prügisisaldus rannaliivas, bioloogiline mitmekesisus, looduskaitse, veebi rakenduste loomise app-lab ja linnuvaatlus. Meid juhendasid Szszecini ülikooli teadlased ja kogu suhtlus toimus inglise keeles.
Õhtuti tutvustasime oma ja tutvusime osalevat riikide kultuuride ja keelega. Magasime telkides ja ujusime Läänemeres. Ilmad olid väga soojad, õhtuti sääserikkad. Saime palju uusi kogemusi ning arendasime rahvusvahelisi suhteid ning keeleoskust. Suur tänu toetajatele!
Pilte saab vaadata siit:
https://goo.gl/photos/VGZ6vWPQEXDreETy5

Blogis on ka jutuke:
http://okosuunategemised.blogspot.com.ee/

Läänemere Projekti koolide kokkutulek Raudsillal

Raudsilla matkakompleksis toimunud koolide kokkutuleku tegevustest valmis pisike videoklipp, mis on nähtav meie Facebooki lehel. Täname õpilasi, kes kaadreid kogusid.

Kokkutulekule jõudsid kuni kolmeliikmelised esindused 12-st Eesti BSP koolist. Koos osaleti orienteerumismängus, valmistati ette lõkkeõhtu etteasted teemal “Reisile võõraga” ning koguti praktilisi ja teoreetilisi teadmisi töötubades. Henn Timm Eesti Maaülikoolist juhendas töötuba ebapärlikarbi eluolust ja Pärlijõe eripärasest ning Annelie Ehlvest koos Aire Orulaga SA Tartu Keskkonnahariduse Keskusest juhendasid Läänemere ökosüsteemi töötuba.

Et  veel lähemalt uurida ühe Eesti huvitaivama jõe elustikku ja keemilist koostist, siis viidi läbi jõevaatlused Pärlijõe erinevatel lõikudel. Vaatlustulemused analüüsiti ja leitud erinevused esitati grupiviisiliselt. Lisaks oli igal vaatluses osalenud grupil võimalik teha ettepaneuid programmi muutmiseks ning ettepanekuid Raudsilla kompleksis veelgi keskkonnasõbralikumaks tegutsemiseks. Näiteks tõdesid õpilased, et nii suurel kompleksil, kellel on muuseas ka Roheline Võti, oleks hädavajalik pakkuda külalistele ise pesemisvahendeid, mitte lootma jääda selle peale, et külalised tõesti ise looduslikud vahendid kaasa võtavad, sest paraku on paljude inimeste keskkonnateadlikkus  puudulik ning kõik inimesed ei pruugi eristada rohepesu toodete seast neid õigeid looduslikke variante.

Lisaks eeltoodule, et teoreetilistele teadmistele kohe rakendust leida, viis Eestimaa Looduse Fond laagrilisi jõe äärde talgutöid tegema, et anda omapoolne panud ebapärlikarbi ja teiste oluliste liikide elupaiga kaitseks. See oli kahtlemata õpilaste lemmiktegevus, sest sai kahlamispükstega jões sumbata, liigseid puuoksi eemaldada ning oma töö tulemused olid kohe näha.

Loomulikult ei puudu laagrist meeskonnamängud, seltskondlik saun ning lühike õpetajate koosolek. Õpetajad võtsid vastu ka külalisi, et koos arutleda koostöö võimaluste üle. Külaliste seas oli Lennart Lennuk Eesti Mereinstituudist, Val Rajasaar MTÜ STudio Viridis Loodusharidusest, Gennadi Gramberg Tallinna Keskkonnaametist ning Linda Metsaorg MTÜ Eru Lahe Rannarahva Seltsist.

Pilte laagrist leiate maei kodulehe galeriist.

 

BSP koolide kokkutulek Raudsillal toimub 24.-26.augustil

Sel suvel saavad BSP loodusvaatlusi läbi viinud õpetajad ja õpilased kokku Pudisoo ehk Pärlijõe ääres Raudsilla matkakompleksis, et uurida ühe Eesti huvitaivama jõe elustikku ja keemilist koostist ning jõgede seoseid mereelustiku arenguga.

Seekord keskendutakse BSP jõevaatluste läbiviimisele ning süvenetakse ebapärlikarbi elutsükli ja elupaiga uuringutele. Töötubasid vastavatel teemadel viivad läbi Henn Timm Eesti Maaülikoolist ning Aire Orula ja Annelie Ehlvest Tartu Keskkonnahariduse Keskusest.

Et aga teoreetilistele teadmistele kohe rakendust leida, viib Eestimaa Looduse Fond laagrilisi jõe äärde talgutöid tegema, et anda omapoolne panud ebapärlikarbi ja teiste oluliste liikide elupaiga kaitseks.

Loomulikult ei puudu laagrist meeskonnamängud, õhtune orienteerumine, seltskondlik saun, asjalik õpetajate koosolek ning õpilasgruppide jõevaatlused.

Rohkem infot kokkutulekul kogetust postitame siia juba peale laagrit! :) Jääge ootele!

 

Ebapärlikarbi elutsüklit uuri iseseisvalt siit:

http://www.keskkonnaamet.ee/organistatsioon/rahvusvahelised-projektid/parlijogi/ebaparlikarp-liigi-kirjeldus-ja-levik/

 

Sinine klassiruum vee teemade õpetamiseks II kooliastmes

Ka Läänemere teemade õpetamise aluseks on üldised vee omadused ja arusaam vee vajalikkusest. Läänemere kaitse tarvis tuleks alustada juba varakult!

Siinkohal toome välja “sinises klassiruumis” kasutamiseks võimaliku õppematerjali: http://koolielu.ee/waramu/view/1-30df7451-eec5-42c1-888d-25861c2cac19