Menu Close

Climate change prospects – 1 m level rise in year 2100

12.-16. septembrini 2011 toimus Taanis rahvusvaheline õpilaslaager kliimamuutuste mõjust meie elule (Climate change prospects – 1m level rise in year 2100). Laagrist võttis osa 323 õpilast ja 50 õpetajat kümnest Läänemere äärsest riigist, loengupidajad olid Aarhusi ja Kopenhaageni ülikoolist.

Meie kogunemiskoht – Fuglocentret – paiknes Jüüti poolsaare idarannikul Mols Bjerge rahvuspargis. Paiga loodusväärtuseks on mandrijäätekkelised liivased künkad, millel laiuvad kadakased kanarbikunõmmed. Et selline maastik püsiks, karjatatakse seal põhiliselt lihaveiseid. Kui mujal Taanis on põhiliselt istutatud männikud, siis rahvuspargis oli ka looduslikku kase-pöögimetsa. Uhkusega näidati ka taastatavat märgala. Hoolimata tugevast inimmõjust (või hoopis seetõttu) kohtasime nii metskitse kui jänest, tuuletallajat, vaskussi. Rikkalikult oli igasugu marju ja seeni (sirmikud karjamaal).

Laagri päevakava oli tihe ja nii õpilastele kui õpetajatele põnev. Loengud käsitlesid Läänemere kalavarusid, taimestikku ja keemilisi näitajaid (nitraadid, hapnik, metaan). Väga huvitav oli ettekanne Arktika jää uurimisest ja võimalusest mineviku jää-andmete abil tulevikku modelleerida.

Pärastlõunad möödusid töötubades: käisime väljas nii mererannikut kui vooluvett analüüsimas. Õppekäik kohaliku teaduriga käsitles erinevate elupaikade taimi ja loomi. Oli ka arvutitund: tutvusime uue veebilehega www.southbalticweblab.eu, mis teeb mereteaduse õpilasele atraktiivsemaks. Olid ka õpilaste ettekanded, eriti hea oli Rootsi Nacka gümnaasiumi etteaste.

Kuna BSP on ka UNESCO ja Euroopa Komisjoni poolt koordineeritav, siis olid kohal Mrs Connie Hedergaard ja Mrs Lydia Nicollet. Nad kutsusid noori üles olema aktiivsemad kliimamuutustele tähelepanu pöörama.

Ka õhtud olid noortel sisustatud: toimus ühismatk ümbruskonna kõige kõrgema künka otsa. Kõik see mees ei mahtunud küll korraga sinna ära, aga vaatepilt pikast matkajatereast oli vaimustav. Teisel õhtul saime võimeid proovile panna GPS-orienteerumisega. Laagri lõpetas peoõhtu elava muusikaga.

Laagris osalesid Lihula ja Jõhvi gümnaasiumi õpetajad Marje Loide ja Tiina Gashkov. Meie reis sai teoks tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastusele.